• Mgr. Zuzana Krivošová

Kontakt: zszarevuca.rk@gmail.com

Konzultačné hodiny: po dohode s zákonným zástupcom cez Edupage

Školský špeciálny pedagóg sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, t.j. so žiakmi, ktorí majú centrom pedagogického poradenstva a prevencie diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

Špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba je požiadavka na úpravu podmienok, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní žiaka, ktoré vyplývajú z jeho znevýhodnenia  (zdravotné znevýhodnenie, zdravotné postihnutie, vývinové poruchy učenia, poruchy správania ) alebo nadania alebo jeho vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí. Na základe odporúčania poradenského centra sa žiaci s vyššie spomenutými znevýhodneniami môžu vzdelávať formou integrácie – individuálneho začlenenia.

Školská integrácia alebo individuálne začlenenie je výchova a vzdelávanie detí alebo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v bežných triedach základných škôl. Znamená včlenenie znevýhodneného žiaka do bežnej základnej školy. Môže sa uskutočniť až po špeciálno-pedagogickom a psychologickom vyšetrení v centre, kde odborníci navrhnú individuálne začlenenie.

Náplňou práce školského špeciálneho pedagóga je najmä priama práca so žiakmi, ďalej vypracovanie IVVP individuálne začleneného žiaka, spolupráca s poradenskými zariadeniami, podieľa sa na riešení problémov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zabezpečuje pre nich pomôcky /napr. tabuľky.../, zakladá, vedie, triedi, aktualizuje dokumentáciu jednotlivým individuálne začleneným žiakom. Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne alebo priamo na hodine. Individuálna intervencia je zameraná na elimináciu negatívneho vplyvu poruchy či postihnutia na výsledky žiaka.

Vážení rodičia, ak máte pocit, že Vaše dieťa by mohlo mať špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby, kontaktujte triedneho učiteľa alebo priamo špeciálneho pedagóga.